top of page
Wszystkie posty

Na baczność

Jak słusznie zaproponował jeden z komentarzy – że jeśli piszę o cofaniu , które nie może być dobre jeżeli ruch je poprzedzający – czyli zatrzymanie nie jest udane, to należałoby wpierw potrafić dobrze się zatrzymać , a dopiero potem myśleć o ruchu wstecz.

Zacznijmy od tego, ze koń powinien szybko i poprawnie reagować na przytrzymanie już mając jeźdźca z boku. Jeżeli prowadzisz konia i poprosisz go o zatrzymanie – reakcja powinna być natychmiastowa. Podobnie siedząc na koniu początkowo nie łączmy gazu (łydki) i hamulca ( ręka) , a bądźmy dla naszego podopiecznego czytelni i żądajmy szybkiej reakcji na sygnał wodzą. Jeżeli taka nastąpi – pochwalmy go głosem, łakociem czy klepnięciem.

I dopiero teraz chciałabym wszystkich Was odesłać do jednego z początkowych wpisów na tym blogu - „Zadziałać dosiadem aby zwolnić, zatrzymać”. Jest on szalenie istotny aby hamowanie nie odbywało się jedynie przy działaniu ręki, ale z dużym udziałem dosiadu.

Więc teraz już jeżeli, po wstępnym przygotowaniu konia półparadami ( parada – czyli zatrzymanie, następuje po serii półparad) w dowolnym miejscu ujeżdżalni uda się nam zatrzymanie, to zaczynamy się zastanawiać nad jakością stania.

Ideałem jest gdy patrząc z każdej strony widzimy jedynie po 2 nogi konia prostopadle ustawione do ziemi. Ale nieczęsto koń tak sam z siebie staje dając nam powód do dumy. Z reguły musimy poświęcić na to czas i poćwiczyć.

Kilka zasad

1.Początkowo zatrzymujemy jedynie na ścianie i dbamy aby robić to równolegle do niej.

2.Gdy zatrzymania są już pewne - robimy je w konkretnych punktach – literkach, drzewach, kamieniach przy ścieżce - tak aby obrany punkt znalazł się dokładnie na wysokości naszej nogi.

3.Korygujemy stanie jedynie tylnych nóg i to ze ZDECYDOWANĄ tendencją do przodu ( nigdy wstecz)

Na chwilkę zatrzymam się przy tej ostatniej zasadzie. Gdy już stoimy – musimy namówić naszego zwierzaka aby pod wpływem zadziałania naszą jedną łydką - podniósł i przesuną do przodu tylną nogę z tej samej strony. Jeżeli koń nie reaguje to możemy się wspomóc ostrogą , lub batem ( osoba z zewnątrz – dotyka batem delikatnie tej nogi dopóki koń nie zareaguje zrobieniem małego kroczku w przód – ale tylko tą kończyną!) To ćwiczenie należy powtarzać wielokrotnie, aż na lekkie zadziałanie jednostronne łydką koń dostawi kończynę, którą postawił dalej.

Równolegle warto poćwiczyć własne wyczucie – jeżeli koń zostawi jedną nogę z tyłu, powinniśmy to poczuć przez obniżenie pośladka w siodle z tej samej strony. Wówczas gdy tylko dociśniemy łydkę z tej samej strony, to dobrze wyszkolony ( przez nas!:-) koń dorówna nogą do tej drugiej.

Teraz przez chwilkę zajmijmy się przodem. Tutaj niewiele możemy poprawić jak koń już stoi. Ważny jest moment gdy zatrzymujemy i czy równomiernie przepuszczalny na obie strony jest pysk naszego konia, a jednocześnie czy z taką samą siłą działamy oboma rękoma.

Miałam okres gdy jeden z moich podopiecznych (koni) notorycznie przy zatrzymaniu odstawiał w przód lewą przednią nogę. Próbowałam mocniej przytrzymać, albo więcej łydki dać z przeciwległej strony – na nic. Już nawet oglądałam jego lewą nogę - czy może go coś tam nie boli i w ten sposób odciąża ją. Nic z tego. Dopiero gdy kolejne konie trenowane przeze mnie zaczęły zachowywać się podobnie – zrozumiałam, że przyczyna leży wyłącznie we mnie i moim niewystarczająco miękkim działanie lewej reki. Gdy tylko zwróciłam uwagę na precyzję i stosowanie półparad lewą dłonią oraz przyjęciem lewego kontaktu w pracy na kołach – problem zniknął.

Powodzenia i pamiętajcie, w prawie każdym programie ueżdżeniowym są trzy zatrzymania, a dwa macie na 100%:-)

KOMENTARZE:

  • Korekta zadnich nóg PO wykonaniu zatrzymania nie powinna być stosowana, ponieważ jest wynikiem nie wystarczającej akcji zadu podczas zatrzymania. Należałoby się coafnąć w szkoleniu, żeby zastnaowić sie nad podstawami a zamiast "tresować" zatrzymania - "trenować" zatrzymania. Pozdrawiam.

autor: Gość, 2011-12-06 12:56:11


Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

POLECAM!!!

bottom of page