top of page
Wszystkie posty

Zadziałać dosiadem

Wielokrotnie słyszałam towarzysząc prowadzonym treningom - "nie ciągnij! Zadziałaj dosiadem!!!" Ale bardzo rzadko widziałam, aby ten do którego ten zwrot był kierowany, wiedział, co z nim zrobić. Hasło praca dosiadem jest używane w wielu sytuacjach, ale jestem przekonana, że dla wielu adeptów sztuki jeździeckiej jest ono jeszcze bardziej tajemniczym określeniem niż półparada. Bo też hasło to jest bardzo złożonym i niejednoznacznym problemem – i należy pamiętać że całkiem inaczej "działa się dosiadem" hamując, inaczej ruszając, czy cofając lub też wykonując każde pojedyncze ćwiczenie na placu.

Dosiad bierny powyżej

oraz dosuiad aktywny poniżej

Skoncentrujmy się na razie na hamującym działaniu dosiadu – które ma na celu maksymalne ograniczenie działania ręki. Spróbujcie wpierw poddać się kołyszącemu ruchowi konia w stępie – bądźcie „miękcy”, a potem zablokować swoje biodra i jednocześnie napiąć tak mięśnie pleców, lędźwi, pośladków i tylną część uda, jak byście chcieli zatrzymać siodło w tym miejscu - często w tym momencie bryczesy się marszczą:-) To musi trwać dość krótko, ale wyraźnie. Może od razu Wasz koń nie zareaguje – trochę pomóżcie sobie wodzami, – ale niech ich działanie będzie jak najlżejsze i powtórzcie zadziałanie po chwili rozluźnienia. Po kilku próbach na pewno Wasz rumak (jeżeli oczywiście nie jest wystanym szaleńcem) zareaguje zwalniając albo nawet zatrzymując się. Kolejny etap to zróbcie to samo z kłusa ćwiczebnego do stępa.

Ważne, aby po każdej udanej próbie konia nagrodzić – bo szukamy pozytywnych reakcji, a nie perfekcyjnego wykonania ćwiczenia. Lepsze wrogiem dobrego.

KOMENTARZE:

  • Super wpis! Mi instruktor zawsze powtarza, że starać się ni używać wodzy, tylko działać dosiadem, ale nigdy nie wiedziałam co to tak do końca znaczy... teraz rozumiem. dzięki :)

autor: Marta, 2012-09-27 20:01:14

  • Fajny opis , jakbyś mogła jeszcze opisać pracę dosiadu w innych sytuacjach np. skręcaniu ? :D

autor: Olaaa,, 2013-07-08 23:04:44

  • Naprawdę się to Mi przydało :) Bardzo extra wpis! :) Pozdrawiam :-)

autor: Milciaaaaa :3, 2014-01-06 20:29:25


Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

POLECAM!!!

bottom of page