top of page
Wszystkie posty

Zadziałać dosiadem

Wielokrotnie słyszałam towarzysząc prowadzonym treningom - "nie ciągnij! Zadziałaj dosiadem!!!" Ale bardzo rzadko widziałam, aby ten do którego ten zwrot był kierowany, wiedział, co z nim zrobić. Hasło praca dosiadem jest używane w wielu sytuacjach, ale jestem przekonana, że dla wielu adeptów sztuki jeździeckiej jest ono jeszcze bardziej tajemniczym określeniem niż półparada. Bo też hasło to jest bardzo złożonym i niejednoznacznym problemem – i należy pamiętać że całkiem inaczej "działa się dosiadem" hamując, inaczej ruszając, czy cofając lub też wykonując każde pojedyncze ćwiczenie na placu.

IMG_4601.jpg

Dosiad bierny powyżej

oraz dosuiad aktywny poniżej

IMG_4603.jpg

Skoncentrujmy się na razie na hamującym działaniu dosiadu – które ma na celu maksymalne ograniczenie działania ręki. Spróbujcie wpierw poddać się kołyszącemu ruchowi konia w stępie – bądźcie „miękcy”, a potem zablokować swoje biodra i jednocześnie napiąć tak mięśnie pleców, lędźwi, pośladków i tylną część uda, jak byście chcieli zatrzymać siodło w tym miejscu - często w tym momencie bryczesy się marszczą:-) To musi trwać dość krótko, ale wyraźnie. Może od razu Wasz koń nie zareaguje – trochę pomóżcie sobie wodzami, – ale niech ich działanie będzie jak najlżejsze i powtórzcie zadziałanie po chwili rozluźnienia. Po kilku próbach na pewno Wasz rumak (jeżeli oczywiście nie jest wystanym szaleńcem) zareaguje zwalniając albo nawet zatrzymując się. Kolejny etap to zróbcie to samo z kłusa ćwiczebnego do stępa.

Ważne, aby po każdej udanej próbie konia nagrodzić – bo szukamy pozytywnych reakcji, a nie perfekcyjnego wykonania ćwiczenia. Lepsze wrogiem dobrego.

KOMENTARZE:

  • Super wpis! Mi instruktor zawsze powtarza, że starać się ni używać wodzy, tylko działać dosiadem, ale nigdy nie wiedziałam co to tak do końca znaczy... teraz rozumiem. dzięki :)

autor: Marta, 2012-09-27 20:01:14

  • Fajny opis , jakbyś mogła jeszcze opisać pracę dosiadu w innych sytuacjach np. skręcaniu ? :D

autor: Olaaa,, 2013-07-08 23:04:44

  • Naprawdę się to Mi przydało :) Bardzo extra wpis! :) Pozdrawiam :-)

autor: Milciaaaaa :3, 2014-01-06 20:29:25


Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

POLECAM!!!

bottom of page