top of page
Wszystkie posty

Zagalopowanie od d... strony

Bywa, że mamy problemy z tym elementem, bo rzuca w kłusie, bo trudno w tych podskokach dać czytelną półparadę , bo... tu każdy może sobie wpisać sobie własne kłopoty. Chciałabym omówić kilka zasad ułatwiające zagalopowanie – może komuś pomogą w codziennych zmaganiach. Zacznę od prostego pytania – od której nogi koń zaczyna galop? Warto wiedzieć, że prawidłowo koń startuje do galopu od ZEW. TYLNEJ nogi – to od razu wyjaśnia dlaczego tak ważna jest półparada zewnętrzną wodzą wraz z oboma aktywizującymi łydkami tuż przed zagalopowaniem – ma trwać tylko tyle czasu ile zajmie Wam wypowiedzenie słowa „raz” Tylko pamiętajmy, że ta półparada musi przejść przez konia – tzn. że podciągnięcie zewnętrznego kącika pyska, nie może być jedynym objawem naszego zadziałania, bez uczucia, że całe ciało konia reaguje na naszą komendę – Uwaga, coś będzie!!! Gdy już koń zauważył nas, to kolejnym elementem jest chwileczka pełnego siadu, która zdecyduje o tym, że nasz koń „wskoczy” w galop. Właśnie, celowo użyłam słowa „wskoczy” – tzn. nie odpuśćmy wodzy za wcześnie, bo wówczas konik radośnie popędzi z nami coraz to szybszym kłusem, a my odbijając mu plecy stracimy całe misterne przygotowanie dzięki półparadzie. Proponuję ćwiczenie – spróbujcie, nim zdecydujecie się na zagalopowanie, poćwiczyć same półparady „na sucho” w ćwiczebnym kłusie. Sprawdźcie – czy nadal macie kontrolę nad Waszą nogą, ręką, pupa w siodle. Przecież to dzięki precyzji tych naszych kawałków ciała możemy prosić konia o dokładne stawianie nóg na ziemi w kolejności jaka nam się podoba, a nie jemu.

No wiec, załóżmy, że półparada przeszła, siedzimy w siodle i pod kontrolą możemy przesunąć nogę wewnętrzną do przodu, a zewnętrzną ciut do tyłu i ...nic. No właśnie, może się nic nie wydarzyć, bo nie zadziałaliśmy czymś najważniejszym czyli dosiadem. Nie będziecie musieli myśleć o przesuwaniu nóg jeżeli postaracie się usiąść skośnie biodrami w siodle w momencie zagalopowania – czyli wew. biodro do przodu, a zew. do tyłu. Tu powiem coś co może jest mniej znane, a co dowiedziałam się od jednego z moich trenerów i uważam za szalenie pomocna i cenną wskazówkę. Pomyślcie, że chcecie zaakcentować pierwszy skok galopu od zadziałania „tylnym zewnętrznym pośladkiem” , a potem tak jakby unieść (wykończyć ) tę foule wew. udem i łydką – ten ostatni element determinuje czy nasz koń będzie galopować okrągło i z uwypuklonymi plecami.

A potem już każda foula tak samo – zewnętrzna pupa – wewnętrzne udo. A to odczucia niektórych moich podopiecznych: „Usiadłem dużo głębiej” czy „Dużo bardziej czuję ten galop” czy też efekt, że koń nie traci galopu z moim uczniem, mimo że wcześniej jeździec nie mógł namówić konia do ciągłej galopady. Uwaga – aby tak pracować w galopie, należy oddzielić obie strony dosiadu od siebie. W tym może pomóc ćwiczenie niezależności prawej i lewej części siadu. Jadąc stępem spróbujcie wsłuchać się w rytm grzbietu konia i jak on Wami buja. Siedźcie całkowicie luźno i biernie – to koń Wami porusza. Podpowiem – poszukajcie jak plecy konia nieznacznie przesadzają Was z prawego na lewy pośladek, jednocześnie wysuwając naprzemiennie raz jedne, a potem drugie Wasze biodro. A teraz spróbujcie podłączyć się do tego ruchu – ale tylko lekko, tak aby dalej rytm wyznaczał koń. W ten sposób można bardzo dobrze zmieniać, poprawiać jakość stępa. Planując wydłużenie – popychacie biodro ciut mocniej; skracając – musicie szybciej skończyć ruch pojedynczego biodra i unikamy wówczas nadmiernego działania wodzami. A teraz wróćcie do galopu i postarajcie się równie niezależnie, choć w trochę w inny sposób galopować dosiadem.

Powodzenia

KOMENTARZE:

  • wspaniała wskazówka :)

autor: Aga, 2011-01-13 19:41:27

  • Świetny tekst. Dzięki ;-)

autor: Magda, 2011-03-06 21:52:09

  • Ogromnie pomocne, wielkie dzięki!

autor: Wojtek, 2012-03-30 23:45:40

  • Świetna wskazówka, dzięki!

autor: Miriam, 2012-09-27 20:10:14

  • Pierwszy raz spotykam sie z tak precyzyjnymi wskazówkami. Niby każdy umie zagalopowac, ale mało kto umie zrobić to poprawnie i jeszcze wytłumaczyć JAK to zrobił. Pozdrowienia :)

autor: babka, 2013-03-07 08:05:39


Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

POLECAM!!!

bottom of page